E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

matfėmmen mitrauchen (D)fumer avec (F)
Stammformen matfėmmenfėmmt matmatgefėmmt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (mat-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echfėmme mat
dufėmms mat
hien/si,hatt/etfėmmt mat
mirfėmme mat
dirfėmmt mat
sifėmme mat
Passé composé
echhumatgefėmmt
duhuesmatgefėmmt
hien/si,hatt/ethuetmatgefėmmt
mirhumatgefėmmt
dirhuttmatgefėmmt
sihumatgefėmmt
Plus-que-parfait
echhatmatgefėmmt
duhasmatgefėmmt
hien/si,hatt/ethatmatgefėmmt
mirhatematgefėmmt
dirhatmatgefėmmt
sihatematgefėmmt
Futur I
echwäert matfėmmen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert matgefėmmt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifmatfėmmen
dugéifsmatfėmmen
hien/si,hatt/etgéifmatfėmmen
mirgéifematfėmmen
dirgéiftmatfėmmen
sigéifematfėmmen
Conditionnel Passé composé
echhättmatgefėmmt
duhässmatgefėmmt
hien/si,hatt/ethättmatgefėmmt
mirhättematgefėmmt
dirhättmatgefėmmt
sihättematgefėmmt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierfėmm mat!
Plurielfėmmt mat!
matgefėmmt
matfėmmen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
fėmmenufėmmen
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles