E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

ufėmmen anrauchen (D)
Stammformen ufėmmenfėmmt unugefėmmt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (un-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echfėmmen un
dufėmms un
hien/si,hatt/etfėmmt un
mirfėmmen un
dirfėmmt un
sifėmmen un
Passé composé
echhunnugefėmmt
duhuesugefėmmt
hien/si,hatt/ethuetugefėmmt
mirhunnugefėmmt
dirhuttugefėmmt
sihunnugefėmmt
Plus-que-parfait
echhatugefėmmt
duhasugefėmmt
hien/si,hatt/ethatugefėmmt
mirhatenugefėmmt
dirhatugefėmmt
sihatenugefėmmt
Futur I
echwäert ufėmmen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ugefėmmt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifufėmmen
dugéifsufėmmen
hien/si,hatt/etgéifufėmmen
mirgéifenufėmmen
dirgéiftufėmmen
sigéifenufėmmen
Conditionnel Passé composé
echhättugefėmmt
duhässugefėmmt
hien/si,hatt/ethättugefėmmt
mirhättenugefėmmt
dirhättugefėmmt
sihättenugefėmmt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierfėmm un!
Plurielfėmmt un!
ugefėmmt
ufėmmen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
fėmmenmatfėmmen
Remarquen (intern)
fr. übersetzung
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles