E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

ufmm-en anrauchen (D)
Stammformen ufmm-enfmm-t unuge-fmm-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (un-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echfmm-en un
dufmm-s un
hien/si,hatt/etfmm-t un
mirfmm-en un
dirfmm-t un
sifmm-en un
Pass compos
echhunnuge-fmm-t
duhuesuge-fmm-t
hien/si,hatt/ethuetuge-fmm-t
mirhunnuge-fmm-t
dirhuttuge-fmm-t
sihunnuge-fmm-t
Plus-que-parfait
echhatuge-fmm-t
duhasuge-fmm-t
hien/si,hatt/ethatuge-fmm-t
mirhatenuge-fmm-t
dirhatuge-fmm-t
sihatenuge-fmm-t
Futur I
echwäert ufmm-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert uge-fmm-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifufmm-en
dugéifsufmm-en
hien/si,hatt/etgéifufmm-en
mirgéifenufmm-en
dirgéiftufmm-en
sigéifenufmm-en
Conditionnel Pass compos
echhttuge-fmm-t
duhssuge-fmm-t
hien/si,hatt/ethttuge-fmm-t
mirhttenuge-fmm-t
dirhttuge-fmm-t
sihttenuge-fmm-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierfmm un!
Plurielfmm-t un!
uge-fmm-t
ufmm-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
fmm-enmatfmm-en
Remarquen (intern)
fr. bersetzung
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles