E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

veräusseren veräußern (D)aliéner (F)to liquidate (E)
Stammformen veräusserenveräussertveräussert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (ver-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echveräusseren
duveräussers
hien/si,hatt/etveräussert
mirveräusseren
dirveräussert
siveräusseren
Passé composé
echhuveräussert
duhuesveräussert
hien/si,hatt/ethuetveräussert
mirhuveräussert
dirhuttveräussert
sihuveräussert
Plus-que-parfait
echhatveräussert
duhasveräussert
hien/si,hatt/ethatveräussert
mirhateveräussert
dirhatveräussert
sihateveräussert
Futur I
echwäert veräusseren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert veräussert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifveräusseren
dugéifsveräusseren
hien/si,hatt/etgéifveräusseren
mirgéifeveräusseren
dirgéiftveräusseren
sigéifeveräusseren
Conditionnel Passé composé
echhättveräussert
duhässveräussert
hien/si,hatt/ethättveräussert
mirhätteveräussert
dirhättveräussert
sihätteveräussert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierveräusser!
Plurielveräussert!
veräussert
veräusseren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
äusseren
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles