E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

veräusser-en veräußern (D)aliéner (F)to liquidate (E)
Stammformen veräusser-enveräusser-tveräusser-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (ver-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echveräusser-en
duveräusser-s
hien/si,hatt/etveräusser-t
mirveräusser-en
dirveräusser-t
siveräusser-en
Passé composé
echhuveräusser-t
duhuesveräusser-t
hien/si,hatt/ethuetveräusser-t
mirhuveräusser-t
dirhuttveräusser-t
sihuveräusser-t
Plus-que-parfait
echhatveräusser-t
duhasveräusser-t
hien/si,hatt/ethatveräusser-t
mirhateveräusser-t
dirhatveräusser-t
sihateveräusser-t
Futur I
echwäert veräusser-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert veräusser-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifveräusser-en
dugéifsveräusser-en
hien/si,hatt/etgéifveräusser-en
mirgéifeveräusser-en
dirgéiftveräusser-en
sigéifeveräusser-en
Conditionnel Passé composé
echhättveräusser-t
duhässveräusser-t
hien/si,hatt/ethättveräusser-t
mirhätteveräusser-t
dirhättveräusser-t
sihätteveräusser-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierveräusser!
Plurielveräusser-t!
veräusser-t
veräusser-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
äusser-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles