E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

fėmmen rauchen (D)fumer (F)
Stammformen fėmmenfėmmtgefėmmt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Wichtigt Verb (Grondwuertschaz) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echfėmmen
dufėmms
hien/si,hatt/etfėmmt
mirfėmmen
dirfėmmt
sifėmmen
Passé composé
echhugefėmmt
duhuesgefėmmt
hien/si,hatt/ethuetgefėmmt
mirhugefėmmt
dirhuttgefėmmt
sihugefėmmt
Plus-que-parfait
echhatgefėmmt
duhasgefėmmt
hien/si,hatt/ethatgefėmmt
mirhategefėmmt
dirhatgefėmmt
sihategefėmmt
Futur I
echwäert fėmmen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert gefėmmt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiffėmmen
dugéifsfėmmen
hien/si,hatt/etgéiffėmmen
mirgéifefėmmen
dirgéiftfėmmen
sigéifefėmmen
Conditionnel Passé composé
echhättgefėmmt
duhässgefėmmt
hien/si,hatt/ethättgefėmmt
mirhättegefėmmt
dirhättgefėmmt
sihättegefėmmt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierfėmm!
Plurielfėmmt!
gefėmmt
fėmmen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
matfėmmenufėmmen
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles