E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

fmm-en rauchen (D)fumer (F)
Stammformen fmm-enfmm-tge-fmm-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Wichtigt Verb (Grondwuertschaz) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echfmm-en
dufmm-s
hien/si,hatt/etfmm-t
mirfmm-en
dirfmm-t
sifmm-en
Pass compos
echhuge-fmm-t
duhuesge-fmm-t
hien/si,hatt/ethuetge-fmm-t
mirhuge-fmm-t
dirhuttge-fmm-t
sihuge-fmm-t
Plus-que-parfait
echhatge-fmm-t
duhasge-fmm-t
hien/si,hatt/ethatge-fmm-t
mirhatege-fmm-t
dirhatge-fmm-t
sihatege-fmm-t
Futur I
echwäert fmm-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert ge-fmm-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiffmm-en
dugéifsfmm-en
hien/si,hatt/etgéiffmm-en
mirgéifefmm-en
dirgéiftfmm-en
sigéifefmm-en
Conditionnel Pass compos
echhttge-fmm-t
duhssge-fmm-t
hien/si,hatt/ethttge-fmm-t
mirhättege-fmm-t
dirhttge-fmm-t
sihättege-fmm-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierfmm!
Plurielfmm-t!
ge-fmm-t
fmm-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
matfmm-enufmm-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles