E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

féngen gerinnen oder gerinnen machen (D)coaguler (F)
Stammformen féngenféngtgeféngt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • raart Verb D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echféngen
duféngs
hien/si,hatt/etféngt
mirféngen
dirféngt
siféngen
Passé composé
echhugeféngt
duhuesgeféngt
hien/si,hatt/ethuetgeféngt
mirhugeféngt
dirhuttgeféngt
sihugeféngt
Plus-que-parfait
echhatgeféngt
duhasgeféngt
hien/si,hatt/ethatgeféngt
mirhategeféngt
dirhatgeféngt
sihategeféngt
Futur I
echwäert féngen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert geféngt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifféngen
dugéifsféngen
hien/si,hatt/etgéifféngen
mirgéifeféngen
dirgéiftféngen
sigéifeféngen
Conditionnel Passé composé
echhättgeféngt
duhässgeféngt
hien/si,hatt/ethättgeféngt
mirhättegeféngt
dirhättgeféngt
sihättegeféngt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierféng!
Plurielféngt!
geféngt
féngen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles