E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

féngeren fingern (D)tripoter (F)
Stammformen féngerenféngertgeféngert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echféngeren
duféngers
hien/si,hatt/etféngert
mirféngeren
dirféngert
siféngeren
Passé composé
echhugeféngert
duhuesgeféngert
hien/si,hatt/ethuetgeféngert
mirhugeféngert
dirhuttgeféngert
sihugeféngert
Plus-que-parfait
echhatgeféngert
duhasgeféngert
hien/si,hatt/ethatgeféngert
mirhategeféngert
dirhatgeféngert
sihategeféngert
Futur I
echwäert féngeren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert geféngert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifféngeren
dugéifsféngeren
hien/si,hatt/etgéifféngeren
mirgéifeféngeren
dirgéiftféngeren
sigéifeféngeren
Conditionnel Passé composé
echhättgeféngert
duhässgeféngert
hien/si,hatt/ethättgeféngert
mirhättegeféngert
dirhättgeféngert
sihättegeféngert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierfénger!
Plurielféngert!
geféngert
féngeren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles