E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

fénkelen
Stammformen fénkelenfénkeltgefénkelt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • raart Verb D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echfénkelen
dufénkels
hien/si,hatt/etfénkelt
mirfénkelen
dirfénkelt
sifénkelen
Passé composé
echhugefénkelt
duhuesgefénkelt
hien/si,hatt/ethuetgefénkelt
mirhugefénkelt
dirhuttgefénkelt
sihugefénkelt
Plus-que-parfait
echhatgefénkelt
duhasgefénkelt
hien/si,hatt/ethatgefénkelt
mirhategefénkelt
dirhatgefénkelt
sihategefénkelt
Futur I
echwäert fénkelen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert gefénkelt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiffénkelen
dugéifsfénkelen
hien/si,hatt/etgéiffénkelen
mirgéifefénkelen
dirgéiftfénkelen
sigéifefénkelen
Conditionnel Passé composé
echhättgefénkelt
duhässgefénkelt
hien/si,hatt/ethättgefénkelt
mirhättegefénkelt
dirhättgefénkelt
sihättegefénkelt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierfénkel!
Plurielfénkelt!
gefénkelt
fénkelen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles