E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

fėrderen
Stammformen fėrderenfėrdertgefėrdert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • raart Verb D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echfėrderen
dufėrders
hien/si,hatt/etfėrdert
mirfėrderen
dirfėrdert
sifėrderen
Passé composé
echhugefėrdert
duhuesgefėrdert
hien/si,hatt/ethuetgefėrdert
mirhugefėrdert
dirhuttgefėrdert
sihugefėrdert
Plus-que-parfait
echhatgefėrdert
duhasgefėrdert
hien/si,hatt/ethatgefėrdert
mirhategefėrdert
dirhatgefėrdert
sihategefėrdert
Futur I
echwäert fėrderen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert gefėrdert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiffėrderen
dugéifsfėrderen
hien/si,hatt/etgéiffėrderen
mirgéifefėrderen
dirgéiftfėrderen
sigéifefėrderen
Conditionnel Passé composé
echhättgefėrdert
duhässgefėrdert
hien/si,hatt/ethättgefėrdert
mirhättegefėrdert
dirhättgefėrdert
sihättegefėrdert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierfėrder!
Plurielfėrdert!
gefėrdert
fėrderen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles