E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

fertiliséieren düngen (D)fertiliser (F)
Stammformen fertiliséierenfertiliséiertfertiliséiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echfertiliséieren
dufertiliséiers
hien/si,hatt/etfertiliséiert
mirfertiliséieren
dirfertiliséiert
sifertiliséieren
Passé composé
echhufertiliséiert
duhuesfertiliséiert
hien/si,hatt/ethuetfertiliséiert
mirhufertiliséiert
dirhuttfertiliséiert
sihufertiliséiert
Plus-que-parfait
echhatfertiliséiert
duhasfertiliséiert
hien/si,hatt/ethatfertiliséiert
mirhatefertiliséiert
dirhatfertiliséiert
sihatefertiliséiert
Futur I
echwäert fertiliséieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert fertiliséiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiffertiliséieren
dugéifsfertiliséieren
hien/si,hatt/etgéiffertiliséieren
mirgéifefertiliséieren
dirgéiftfertiliséieren
sigéifefertiliséieren
Conditionnel Passé composé
echhättfertiliséiert
duhässfertiliséiert
hien/si,hatt/ethättfertiliséiert
mirhättefertiliséiert
dirhättfertiliséiert
sihättefertiliséiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierfertiliséier!
Plurielfertiliséiert!
fertiliséiert
fertiliséieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles