E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

ewechfėschen wegfischen (D)
Stammformen ewechfėschenfėscht ewechewechgefėscht
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (ewech-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echfėschen ewech
dufėschs ewech
hien/si,hatt/etfėscht ewech
mirfėschen ewech
dirfėscht ewech
sifėschen ewech
Passé composé
echhunnewechgefėscht
duhuesewechgefėscht
hien/si,hatt/ethuetewechgefėscht
mirhunnewechgefėscht
dirhuttewechgefėscht
sihunnewechgefėscht
Plus-que-parfait
echhatewechgefėscht
duhasewechgefėscht
hien/si,hatt/ethatewechgefėscht
mirhatenewechgefėscht
dirhatewechgefėscht
sihatenewechgefėscht
Futur I
echwäert ewechfėschen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ewechgefėscht hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifewechfėschen
dugéifsewechfėschen
hien/si,hatt/etgéifewechfėschen
mirgéifenewechfėschen
dirgéiftewechfėschen
sigéifenewechfėschen
Conditionnel Passé composé
echhättewechgefėscht
duhässewechgefėscht
hien/si,hatt/ethättewechgefėscht
mirhättenewechgefėscht
dirhättewechgefėscht
sihättenewechgefėscht
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierfėsch ewech!
Plurielfėscht ewech!
ewechgefėscht
ewechfėschen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
erausfėschenfėscheniwwerfėschenopfėschen
Remarquen (intern)
fr. übersetzung
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles