E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

iwwerfėsch-en überfischen (D)surpźcher (F)
Stammformen iwwerfėsch-eniwwerfėsch-tiwwerfėsch-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (iwwer-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echiwwerfėsch-en
duiwwerfėsch-s
hien/si,hatt/etiwwerfėsch-t
miriwwerfėsch-en
diriwwerfėsch-t
siiwwerfėsch-en
Passé composé
echhunniwwerfėsch-t
duhuesiwwerfėsch-t
hien/si,hatt/ethuetiwwerfėsch-t
mirhunniwwerfėsch-t
dirhuttiwwerfėsch-t
sihunniwwerfėsch-t
Plus-que-parfait
echhatiwwerfėsch-t
duhasiwwerfėsch-t
hien/si,hatt/ethatiwwerfėsch-t
mirhateniwwerfėsch-t
dirhatiwwerfėsch-t
sihateniwwerfėsch-t
Futur I
echwäert iwwerfėsch-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert iwwerfėsch-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifiwwerfėsch-en
dugéifsiwwerfėsch-en
hien/si,hatt/etgéifiwwerfėsch-en
mirgéifeniwwerfėsch-en
dirgéiftiwwerfėsch-en
sigéifeniwwerfėsch-en
Conditionnel Passé composé
echhättiwwerfėsch-t
duhässiwwerfėsch-t
hien/si,hatt/ethättiwwerfėsch-t
mirhätteniwwerfėsch-t
dirhättiwwerfėsch-t
sihätteniwwerfėsch-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulieriwwerfėsch!
Plurieliwwerfėsch-t!
iwwerfėsch-t
iwwerfėsch-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
erausfėsch-enewechfėsch-enfėsch-enopfėsch-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles