E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

fŽschen fischen (D)pÍcher (F)
Stammformen fŽschenfŽschtgefŽscht
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prťsent
echfŽschen
dufŽschs
hien/si,hatt/etfŽscht
mirfŽschen
dirfŽscht
sifŽschen
Passť composť
echhugefŽscht
duhuesgefŽscht
hien/si,hatt/ethuetgefŽscht
mirhugefŽscht
dirhuttgefŽscht
sihugefŽscht
Plus-que-parfait
echhatgefŽscht
duhasgefŽscht
hien/si,hatt/ethatgefŽscht
mirhategefŽscht
dirhatgefŽscht
sihategefŽscht
Futur I
echwäert fŽschen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert gefŽscht hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiffŽschen
dugéifsfŽschen
hien/si,hatt/etgéiffŽschen
mirgéifefŽschen
dirgéiftfŽschen
sigéifefŽschen
Conditionnel Passť composť
echhšttgefŽscht
duhšssgefŽscht
hien/si,hatt/ethšttgefŽscht
mirhättegefŽscht
dirhšttgefŽscht
sihättegefŽscht
Imperativ Partizip Infinitiv
SingulierfŽsch!
PlurielfŽscht!
gefŽscht
fŽschen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
erausfŽschenewechfŽscheniwwerfŽschenopfŽschen
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles