E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

fsch-en fischen (D) – pcher (F)
Stammformen fsch-enfsch-tge-fsch-t
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echfsch-en
dufsch-s
hien/si,hatt/etfsch-t
mirfsch-en
dirfsch-t
sifsch-en
Pass compos
echhuge-fsch-t
duhuesge-fsch-t
hien/si,hatt/ethuetge-fsch-t
mirhuge-fsch-t
dirhuttge-fsch-t
sihuge-fsch-t
Plus-que-parfait
echhatge-fsch-t
duhasge-fsch-t
hien/si,hatt/ethatge-fsch-t
mirhatege-fsch-t
dirhatge-fsch-t
sihatege-fsch-t
Futur I
echwäert fsch-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert ge-fsch-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiffsch-en
dugéifsfsch-en
hien/si,hatt/etgéiffsch-en
mirgéifefsch-en
dirgéiftfsch-en
sigéifefsch-en
Conditionnel Pass compos
echhttge-fsch-t
duhssge-fsch-t
hien/si,hatt/ethttge-fsch-t
mirhättege-fsch-t
dirhttge-fsch-t
sihättege-fsch-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierfsch!
Plurielfsch-t!
ge-fsch-t
fsch-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
erausfsch-enewechfsch-eniwwerfsch-enopfsch-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles