E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

fŽsch-en fischen (D)pÍcher (F)
Stammformen fŽsch-enfŽsch-tge-fŽsch-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prťsent
echfŽsch-en
dufŽsch-s
hien/si,hatt/etfŽsch-t
mirfŽsch-en
dirfŽsch-t
sifŽsch-en
Passť composť
echhuge-fŽsch-t
duhuesge-fŽsch-t
hien/si,hatt/ethuetge-fŽsch-t
mirhuge-fŽsch-t
dirhuttge-fŽsch-t
sihuge-fŽsch-t
Plus-que-parfait
echhatge-fŽsch-t
duhasge-fŽsch-t
hien/si,hatt/ethatge-fŽsch-t
mirhatege-fŽsch-t
dirhatge-fŽsch-t
sihatege-fŽsch-t
Futur I
echwäert fŽsch-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert ge-fŽsch-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiffŽsch-en
dugéifsfŽsch-en
hien/si,hatt/etgéiffŽsch-en
mirgéifefŽsch-en
dirgéiftfŽsch-en
sigéifefŽsch-en
Conditionnel Passť composť
echhšttge-fŽsch-t
duhšssge-fŽsch-t
hien/si,hatt/ethšttge-fŽsch-t
mirhättege-fŽsch-t
dirhšttge-fŽsch-t
sihättege-fŽsch-t
Imperativ Partizip Infinitiv
SingulierfŽsch!
PlurielfŽsch-t!
ge-fŽsch-t
fŽsch-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
erausfŽsch-enewechfŽsch-eniwwerfŽsch-enopfŽsch-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles