E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

fschzen
Stammformen fschzenfschztgefschzt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • raart Verb D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echfschzen
dufschz
hien/si,hatt/etfschzt
mirfschzen
dirfschzt
sifschzen
Pass compos
echhugefschzt
duhuesgefschzt
hien/si,hatt/ethuetgefschzt
mirhugefschzt
dirhuttgefschzt
sihugefschzt
Plus-que-parfait
echhatgefschzt
duhasgefschzt
hien/si,hatt/ethatgefschzt
mirhategefschzt
dirhatgefschzt
sihategefschzt
Futur I
echwäert fschzen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert gefschzt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiffschzen
dugéifsfschzen
hien/si,hatt/etgéiffschzen
mirgéifefschzen
dirgéiftfschzen
sigéifefschzen
Conditionnel Pass compos
echhttgefschzt
duhssgefschzt
hien/si,hatt/ethttgefschzt
mirhättegefschzt
dirhttgefschzt
sihättegefschzt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierfschz!
Plurielfschzt!
gefschzt
fschzen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles