E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

fesselen fesseln (D)enchaner (F)
Stammformen fesselenfesseltgefesselt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echfesselen
dufessels
hien/si,hatt/etfesselt
mirfesselen
dirfesselt
sifesselen
Pass compos
echhugefesselt
duhuesgefesselt
hien/si,hatt/ethuetgefesselt
mirhugefesselt
dirhuttgefesselt
sihugefesselt
Plus-que-parfait
echhatgefesselt
duhasgefesselt
hien/si,hatt/ethatgefesselt
mirhategefesselt
dirhatgefesselt
sihategefesselt
Futur I
echwäert fesselen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert gefesselt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiffesselen
dugéifsfesselen
hien/si,hatt/etgéiffesselen
mirgéifefesselen
dirgéiftfesselen
sigéifefesselen
Conditionnel Pass compos
echhttgefesselt
duhssgefesselt
hien/si,hatt/ethttgefesselt
mirhättegefesselt
dirhttgefesselt
sihättegefesselt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierfessel!
Plurielfesselt!
gefesselt
fesselen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles