E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

fetten fetten (D)graisser (F)
Stammformen fettenfettgefett
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echfetten
dufetts an
hien/si,hatt/etfett
mirfetten
dirfett
sifetten
Pass compos
echhugefett
duhuesgefett
hien/si,hatt/ethuetgefett
mirhugefett
dirhuttgefett
sihugefett
Plus-que-parfait
echhatgefett
duhasgefett
hien/si,hatt/ethatgefett
mirhategefett
dirhatgefett
sihategefett
Futur I
echwäert fetten
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert gefett hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiffetten
dugéifsfetten
hien/si,hatt/etgéiffetten
mirgéifefetten
dirgéiftfetten
sigéifefetten
Conditionnel Pass compos
echhttgefett
duhssgefett
hien/si,hatt/ethttgefett
mirhättegefett
dirhttgefett
sihättegefett
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierfett!
Plurielfett!
gefett
fetten
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles