E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

fett-en fetten (D)graisser (F)
Stammformen fett-enfet-tge-fet-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echfett-en
dufett-s an
hien/si,hatt/etfet-t
mirfett-en
dirfet-t
sifett-en
Pass compos
echhuge-fet-t
duhuesge-fet-t
hien/si,hatt/ethuetge-fet-t
mirhuge-fet-t
dirhuttge-fet-t
sihuge-fet-t
Plus-que-parfait
echhatge-fet-t
duhasge-fet-t
hien/si,hatt/ethatge-fet-t
mirhatege-fet-t
dirhatge-fet-t
sihatege-fet-t
Futur I
echwäert fett-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert ge-fet-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiffett-en
dugéifsfett-en
hien/si,hatt/etgéiffett-en
mirgéifefett-en
dirgéiftfett-en
sigéifefett-en
Conditionnel Pass compos
echhttge-fet-t
duhssge-fet-t
hien/si,hatt/ethttge-fet-t
mirhättege-fet-t
dirhttge-fet-t
sihättege-fet-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierfett!
Plurielfet-t!
ge-fet-t
fett-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles