E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

sech fianc-éier-en sich verloben (D)se fiancer à  qn. (F)
Stammformen sech fianc-éier-enfianc-éier-t sech sech fianc-éier-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Reflexiivt Verb D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echfianc-éier-e mech
dufianc-éier-s dech
hien/si,hatt/etfianc-éier-t sech
mirfianc-éier-en eis
dirfianc-éier-t iech
sifianc-éier-e sech
Passé composé
echhumechfianc-éier-t
duhuesdechfianc-éier-t
hien/si,hatt/ethuetsechfianc-éier-t
mirhunneisfianc-éier-t
dirhuttiechfianc-éier-t
sihusechfianc-éier-t
Plus-que-parfait
echhatmechfianc-éier-t
duhasdechfianc-éier-t
hien/si,hatt/ethatsechfianc-éier-t
mirhateneisfianc-éier-t
dirhatiechfianc-éier-t
sihatesechfianc-éier-t
Futur I
echwäert fianc-éier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert fianc-éier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiffianc-éier-en
dugéifsfianc-éier-en
hien/si,hatt/etgéiffianc-éier-en
mirgéifefianc-éier-en
dirgéiftfianc-éier-en
sigéifefianc-éier-en
Conditionnel Passé composé
echhättmechfianc-éier-t
duhässdechfianc-éier-t
hien/si,hatt/ethättsechfianc-éier-t
mirhätteneisfianc-éier-t
dirhättiechfianc-éier-t
sihättesechfianc-éier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierfianc-éierdech!
Plurielfianc-éier-tiech!
fianc-éier-t
fianc-éier-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles