E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

duerchfidderen durchfttern (D)
Stammformen duerchfidderenfiddert duerchduerchgefiddert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (duerch-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echfidderen duerch
dufidders duerch
hien/si,hatt/etfiddert duerch
mirfidderen duerch
dirfiddert duerch
sifidderen duerch
Pass compos
echhunnduerchgefiddert
duhuesduerchgefiddert
hien/si,hatt/ethuetduerchgefiddert
mirhunnduerchgefiddert
dirhuttduerchgefiddert
sihunnduerchgefiddert
Plus-que-parfait
echhatduerchgefiddert
duhasduerchgefiddert
hien/si,hatt/ethatduerchgefiddert
mirhatenduerchgefiddert
dirhatduerchgefiddert
sihatenduerchgefiddert
Futur I
echwäert duerchfidderen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert duerchgefiddert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifduerchfidderen
dugéifsduerchfidderen
hien/si,hatt/etgéifduerchfidderen
mirgéifenduerchfidderen
dirgéiftduerchfidderen
sigéifenduerchfidderen
Conditionnel Pass compos
echhttduerchgefiddert
duhssduerchgefiddert
hien/si,hatt/ethttduerchgefiddert
mirhttenduerchgefiddert
dirhttduerchgefiddert
sihttenduerchgefiddert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierfidder duerch!
Plurielfiddert duerch!
duerchgefiddert
duerchfidderen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
fiddereniwwerfidderenverfidderen
Remarquen (intern)
fr. bersetzung
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles