E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

duerchfidder-en durchfttern (D)
Stammformen duerchfidder-enfidder-t duerchduerchge-fidder-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (duerch-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echfidder-en duerch
dufidder-s duerch
hien/si,hatt/etfidder-t duerch
mirfidder-en duerch
dirfidder-t duerch
sifidder-en duerch
Pass compos
echhunnduerchge-fidder-t
duhuesduerchge-fidder-t
hien/si,hatt/ethuetduerchge-fidder-t
mirhunnduerchge-fidder-t
dirhuttduerchge-fidder-t
sihunnduerchge-fidder-t
Plus-que-parfait
echhatduerchge-fidder-t
duhasduerchge-fidder-t
hien/si,hatt/ethatduerchge-fidder-t
mirhatenduerchge-fidder-t
dirhatduerchge-fidder-t
sihatenduerchge-fidder-t
Futur I
echwäert duerchfidder-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert duerchge-fidder-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifduerchfidder-en
dugéifsduerchfidder-en
hien/si,hatt/etgéifduerchfidder-en
mirgéifenduerchfidder-en
dirgéiftduerchfidder-en
sigéifenduerchfidder-en
Conditionnel Pass compos
echhttduerchge-fidder-t
duhssduerchge-fidder-t
hien/si,hatt/ethttduerchge-fidder-t
mirhttenduerchge-fidder-t
dirhttduerchge-fidder-t
sihttenduerchge-fidder-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierfidder duerch!
Plurielfidder-t duerch!
duerchge-fidder-t
duerchfidder-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
fidder-eniwwerfidder-enverfidder-en
Remarquen (intern)
fr. bersetzung
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles