E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

automatiséieren automatisieren (D)automatiser (F)to automate (E)
Stammformen automatiséierenautomatiséiertautomatiséiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echautomatiséieren
duautomatiséiers
hien/si,hatt/etautomatiséiert
mirautomatiséieren
dirautomatiséiert
siautomatiséieren
Passé composé
echhunnautomatiséiert
duhuesautomatiséiert
hien/si,hatt/ethuetautomatiséiert
mirhunnautomatiséiert
dirhuttautomatiséiert
sihunnautomatiséiert
Plus-que-parfait
echhatautomatiséiert
duhasautomatiséiert
hien/si,hatt/ethatautomatiséiert
mirhatenautomatiséiert
dirhatautomatiséiert
sihatenautomatiséiert
Futur I
echwäert automatiséieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert automatiséiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifautomatiséieren
dugéifsautomatiséieren
hien/si,hatt/etgéifautomatiséieren
mirgéifenautomatiséieren
dirgéiftautomatiséieren
sigéifenautomatiséieren
Conditionnel Passé composé
echhättautomatiséiert
duhässautomatiséiert
hien/si,hatt/ethättautomatiséiert
mirhättenautomatiséiert
dirhättautomatiséiert
sihättenautomatiséiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierautomatiséier!
Plurielautomatiséiert!
automatiséiert
automatiséieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles