E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

automatis-éier-en automatisieren (D)automatiser (F)to automate (E)
Stammformen automatis-éier-enautomatis-éier-tautomatis-éier-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echautomatis-éier-en
duautomatis-éier-s
hien/si,hatt/etautomatis-éier-t
mirautomatis-éier-en
dirautomatis-éier-t
siautomatis-éier-en
Passé composé
echhunnautomatis-éier-t
duhuesautomatis-éier-t
hien/si,hatt/ethuetautomatis-éier-t
mirhunnautomatis-éier-t
dirhuttautomatis-éier-t
sihunnautomatis-éier-t
Plus-que-parfait
echhatautomatis-éier-t
duhasautomatis-éier-t
hien/si,hatt/ethatautomatis-éier-t
mirhatenautomatis-éier-t
dirhatautomatis-éier-t
sihatenautomatis-éier-t
Futur I
echwäert automatis-éier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert automatis-éier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifautomatis-éier-en
dugéifsautomatis-éier-en
hien/si,hatt/etgéifautomatis-éier-en
mirgéifenautomatis-éier-en
dirgéiftautomatis-éier-en
sigéifenautomatis-éier-en
Conditionnel Passé composé
echhättautomatis-éier-t
duhässautomatis-éier-t
hien/si,hatt/ethättautomatis-éier-t
mirhättenautomatis-éier-t
dirhättautomatis-éier-t
sihättenautomatis-éier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierautomatis-éier!
Plurielautomatis-éier-t!
automatis-éier-t
automatis-éier-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles