E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

iwwerfidderen berfttern (D)gorger (F)
Stammformen iwwerfiddereniwwerfiddertiwwerfiddert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (iwwer-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echiwwerfidderen
duiwwerfidders
hien/si,hatt/etiwwerfiddert
miriwwerfidderen
diriwwerfiddert
siiwwerfidderen
Pass compos
echhunniwwerfiddert
duhuesiwwerfiddert
hien/si,hatt/ethuetiwwerfiddert
mirhunniwwerfiddert
dirhuttiwwerfiddert
sihunniwwerfiddert
Plus-que-parfait
echhatiwwerfiddert
duhasiwwerfiddert
hien/si,hatt/ethatiwwerfiddert
mirhateniwwerfiddert
dirhatiwwerfiddert
sihateniwwerfiddert
Futur I
echwäert iwwerfidderen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert iwwerfiddert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifiwwerfidderen
dugéifsiwwerfidderen
hien/si,hatt/etgéifiwwerfidderen
mirgéifeniwwerfidderen
dirgéiftiwwerfidderen
sigéifeniwwerfidderen
Conditionnel Pass compos
echhttiwwerfiddert
duhssiwwerfiddert
hien/si,hatt/ethttiwwerfiddert
mirhtteniwwerfiddert
dirhttiwwerfiddert
sihtteniwwerfiddert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulieriwwerfidder!
Plurieliwwerfiddert!
iwwerfiddert
iwwerfidderen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
duerchfidderenfidderenverfidderen
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles