E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

verfidderen verfttern (D)
Stammformen verfidderenverfiddertverfiddert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (ver-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echverfidderen
duverfidders
hien/si,hatt/etverfiddert
mirverfidderen
dirverfiddert
siverfidderen
Pass compos
echhuverfiddert
duhuesverfiddert
hien/si,hatt/ethuetverfiddert
mirhuverfiddert
dirhuttverfiddert
sihuverfiddert
Plus-que-parfait
echhatverfiddert
duhasverfiddert
hien/si,hatt/ethatverfiddert
mirhateverfiddert
dirhatverfiddert
sihateverfiddert
Futur I
echwäert verfidderen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert verfiddert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifverfidderen
dugéifsverfidderen
hien/si,hatt/etgéifverfidderen
mirgéifeverfidderen
dirgéiftverfidderen
sigéifeverfidderen
Conditionnel Pass compos
echhttverfiddert
duhssverfiddert
hien/si,hatt/ethttverfiddert
mirhätteverfiddert
dirhttverfiddert
sihätteverfiddert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierverfidder!
Plurielverfiddert!
verfiddert
verfidderen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
duerchfidderenfiddereniwwerfidderen
Remarquen (intern)
fr. bersetzung
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles