E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

fidderen fttern (D)nourrir (F)
Stammformen fidderenfiddertgefiddert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echfidderen
dufidders
hien/si,hatt/etfiddert
mirfidderen
dirfiddert
sifidderen
Pass compos
echhugefiddert
duhuesgefiddert
hien/si,hatt/ethuetgefiddert
mirhugefiddert
dirhuttgefiddert
sihugefiddert
Plus-que-parfait
echhatgefiddert
duhasgefiddert
hien/si,hatt/ethatgefiddert
mirhategefiddert
dirhatgefiddert
sihategefiddert
Futur I
echwäert fidderen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert gefiddert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiffidderen
dugéifsfidderen
hien/si,hatt/etgéiffidderen
mirgéifefidderen
dirgéiftfidderen
sigéifefidderen
Conditionnel Pass compos
echhttgefiddert
duhssgefiddert
hien/si,hatt/ethttgefiddert
mirhättegefiddert
dirhttgefiddert
sihättegefiddert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierfidder!
Plurielfiddert!
gefiddert
fidderen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
duerchfiddereniwwerfidderenverfidderen
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles