E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

fidder-en fttern (D)nourrir (F)
Stammformen fidder-enfidder-tge-fidder-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echfidder-en
dufidder-s
hien/si,hatt/etfidder-t
mirfidder-en
dirfidder-t
sifidder-en
Pass compos
echhuge-fidder-t
duhuesge-fidder-t
hien/si,hatt/ethuetge-fidder-t
mirhuge-fidder-t
dirhuttge-fidder-t
sihuge-fidder-t
Plus-que-parfait
echhatge-fidder-t
duhasge-fidder-t
hien/si,hatt/ethatge-fidder-t
mirhatege-fidder-t
dirhatge-fidder-t
sihatege-fidder-t
Futur I
echwäert fidder-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert ge-fidder-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiffidder-en
dugéifsfidder-en
hien/si,hatt/etgéiffidder-en
mirgéifefidder-en
dirgéiftfidder-en
sigéifefidder-en
Conditionnel Pass compos
echhttge-fidder-t
duhssge-fidder-t
hien/si,hatt/ethttge-fidder-t
mirhättege-fidder-t
dirhttge-fidder-t
sihättege-fidder-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierfidder!
Plurielfidder-t!
ge-fidder-t
fidder-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
duerchfidder-eniwwerfidder-enverfidder-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles