E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

fierkelen ferkeln (D)se comporter comme un con (F)
Stammformen fierkelenfierkeltgefierkelt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echfierkelen
dufierkels
hien/si,hatt/etfierkelt
mirfierkelen
dirfierkelt
sifierkelen
Pass compos
echhugefierkelt
duhuesgefierkelt
hien/si,hatt/ethuetgefierkelt
mirhugefierkelt
dirhuttgefierkelt
sihugefierkelt
Plus-que-parfait
echhatgefierkelt
duhasgefierkelt
hien/si,hatt/ethatgefierkelt
mirhategefierkelt
dirhatgefierkelt
sihategefierkelt
Futur I
echwäert fierkelen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert gefierkelt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiffierkelen
dugéifsfierkelen
hien/si,hatt/etgéiffierkelen
mirgéifefierkelen
dirgéiftfierkelen
sigéifefierkelen
Conditionnel Pass compos
echhttgefierkelt
duhssgefierkelt
hien/si,hatt/ethttgefierkelt
mirhättegefierkelt
dirhttgefierkelt
sihättegefierkelt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierfierkel!
Plurielfierkelt!
gefierkelt
fierkelen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles