E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

fiermen firmen (D)re confirm (F)
Stammformen fiermenfiermtgefiermt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echfiermen
dufierms
hien/si,hatt/etfiermt
mirfiermen
dirfiermt
sifiermen
Pass compos
echhugefiermt
duhuesgefiermt
hien/si,hatt/ethuetgefiermt
mirhugefiermt
dirhuttgefiermt
sihugefiermt
Plus-que-parfait
echhatgefiermt
duhasgefiermt
hien/si,hatt/ethatgefiermt
mirhategefiermt
dirhatgefiermt
sihategefiermt
Futur I
echwäert fiermen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert gefiermt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiffiermen
dugéifsfiermen
hien/si,hatt/etgéiffiermen
mirgéifefiermen
dirgéiftfiermen
sigéifefiermen
Conditionnel Pass compos
echhttgefiermt
duhssgefiermt
hien/si,hatt/ethttgefiermt
mirhättegefiermt
dirhttgefiermt
sihättegefiermt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierfierm!
Plurielfiermt!
gefiermt
fiermen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles