E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

afierwen einfrben (D)teindre (F)
Stammformen afierwenfierft anagefierft
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Ennverhäerdung • Partikelverb (an-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echfierwen an
dufierfs an
hien/si,hatt/etfierft an
mirfierwen an
dirfierft an
sifierwen an
Pass compos
echhunnagefierft
duhuesagefierft
hien/si,hatt/ethuetagefierft
mirhunnagefierft
dirhuttagefierft
sihunnagefierft
Plus-que-parfait
echhatagefierft
duhasagefierft
hien/si,hatt/ethatagefierft
mirhatenagefierft
dirhatagefierft
sihatenagefierft
Futur I
echwäert afierwen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert agefierft hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifafierwen
dugéifsafierwen
hien/si,hatt/etgéifafierwen
mirgéifenafierwen
dirgéiftafierwen
sigéifenafierwen
Conditionnel Pass compos
echhttagefierft
duhssagefierft
hien/si,hatt/ethttagefierft
mirhttenagefierft
dirhttagefierft
sihttenagefierft
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierfierf an!
Plurielfierft an!
agefierft
afierwen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
fierwenoffierwenverfierwen
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles