E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

autoriséieren autorisieren, zulassen (D)autoriser (F)to autorize (E)
Stammformen autoriséierenautoriséiertautoriséiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echautoriséieren
duautoriséiers
hien/si,hatt/etautoriséiert
mirautoriséieren
dirautoriséiert
siautoriséieren
Passé composé
echhunnautoriséiert
duhuesautoriséiert
hien/si,hatt/ethuetautoriséiert
mirhunnautoriséiert
dirhuttautoriséiert
sihunnautoriséiert
Plus-que-parfait
echhatautoriséiert
duhasautoriséiert
hien/si,hatt/ethatautoriséiert
mirhatenautoriséiert
dirhatautoriséiert
sihatenautoriséiert
Futur I
echwäert autoriséieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert autoriséiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifautoriséieren
dugéifsautoriséieren
hien/si,hatt/etgéifautoriséieren
mirgéifenautoriséieren
dirgéiftautoriséieren
sigéifenautoriséieren
Conditionnel Passé composé
echhättautoriséiert
duhässautoriséiert
hien/si,hatt/ethättautoriséiert
mirhättenautoriséiert
dirhättautoriséiert
sihättenautoriséiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierautoriséier!
Plurielautoriséiert!
autoriséiert
autoriséieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles