E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

autoris-éier-en autorisieren, zulassen (D)autoriser (F)to autorize (E)
Stammformen autoris-éier-enautoris-éier-tautoris-éier-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echautoris-éier-en
duautoris-éier-s
hien/si,hatt/etautoris-éier-t
mirautoris-éier-en
dirautoris-éier-t
siautoris-éier-en
Passé composé
echhunnautoris-éier-t
duhuesautoris-éier-t
hien/si,hatt/ethuetautoris-éier-t
mirhunnautoris-éier-t
dirhuttautoris-éier-t
sihunnautoris-éier-t
Plus-que-parfait
echhatautoris-éier-t
duhasautoris-éier-t
hien/si,hatt/ethatautoris-éier-t
mirhatenautoris-éier-t
dirhatautoris-éier-t
sihatenautoris-éier-t
Futur I
echwäert autoris-éier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert autoris-éier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifautoris-éier-en
dugéifsautoris-éier-en
hien/si,hatt/etgéifautoris-éier-en
mirgéifenautoris-éier-en
dirgéiftautoris-éier-en
sigéifenautoris-éier-en
Conditionnel Passé composé
echhättautoris-éier-t
duhässautoris-éier-t
hien/si,hatt/ethättautoris-éier-t
mirhättenautoris-éier-t
dirhättautoris-éier-t
sihättenautoris-éier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierautoris-éier!
Plurielautoris-éier-t!
autoris-éier-t
autoris-éier-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles