E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

verfierw-en verfrben (D)dteindre, changer de couleur (F)
Stammformen verfierw-enverfierf-tverfierf-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Ennverhäerdung • Präfigéiert Verb (ver-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echverfierw-en
duverfierf-s
hien/si,hatt/etverfierf-t
mirverfierw-en
dirverfierf-t
siverfierw-en
Pass compos
echhuverfierf-t
duhuesverfierf-t
hien/si,hatt/ethuetverfierf-t
mirhuverfierf-t
dirhuttverfierf-t
sihuverfierf-t
Plus-que-parfait
echhatverfierf-t
duhasverfierf-t
hien/si,hatt/ethatverfierf-t
mirhateverfierf-t
dirhatverfierf-t
sihateverfierf-t
Futur I
echwäert verfierw-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert verfierf-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifverfierw-en
dugéifsverfierw-en
hien/si,hatt/etgéifverfierw-en
mirgéifeverfierw-en
dirgéiftverfierw-en
sigéifeverfierw-en
Conditionnel Pass compos
echhttverfierf-t
duhssverfierf-t
hien/si,hatt/ethttverfierf-t
mirhätteverfierf-t
dirhttverfierf-t
sihätteverfierf-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierverfierf!
Plurielverfierf-t!
verfierf-t
verfierw-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
afierw-enfierw-enoffierw-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles