E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

fierwen frben (D)colorer (F)
Stammformen fierwenfierftgefierft
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Ennverhäerdung D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echfierwen
dufierfs
hien/si,hatt/etfierft
mirfierwen
dirfierft
sifierwen
Pass compos
echhugefierft
duhuesgefierft
hien/si,hatt/ethuetgefierft
mirhugefierft
dirhuttgefierft
sihugefierft
Plus-que-parfait
echhatgefierft
duhasgefierft
hien/si,hatt/ethatgefierft
mirhategefierft
dirhatgefierft
sihategefierft
Futur I
echwäert fierwen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert gefierft hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiffierwen
dugéifsfierwen
hien/si,hatt/etgéiffierwen
mirgéifefierwen
dirgéiftfierwen
sigéifefierwen
Conditionnel Pass compos
echhttgefierft
duhssgefierft
hien/si,hatt/ethttgefierft
mirhättegefierft
dirhttgefierft
sihättegefierft
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierfierf!
Plurielfierft!
gefierft
fierwen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
afierwenoffierwenverfierwen
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles