E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

fierw-en frben (D)colorer (F)
Stammformen fierw-enfierf-tge-fierf-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Ennverhäerdung D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echfierw-en
dufierf-s
hien/si,hatt/etfierf-t
mirfierw-en
dirfierf-t
sifierw-en
Pass compos
echhuge-fierf-t
duhuesge-fierf-t
hien/si,hatt/ethuetge-fierf-t
mirhuge-fierf-t
dirhuttge-fierf-t
sihuge-fierf-t
Plus-que-parfait
echhatge-fierf-t
duhasge-fierf-t
hien/si,hatt/ethatge-fierf-t
mirhatege-fierf-t
dirhatge-fierf-t
sihatege-fierf-t
Futur I
echwäert fierw-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert ge-fierf-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiffierw-en
dugéifsfierw-en
hien/si,hatt/etgéiffierw-en
mirgéifefierw-en
dirgéiftfierw-en
sigéifefierw-en
Conditionnel Pass compos
echhttge-fierf-t
duhssge-fierf-t
hien/si,hatt/ethttge-fierf-t
mirhättege-fierf-t
dirhttge-fierf-t
sihättege-fierf-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierfierf!
Plurielfierf-t!
ge-fierf-t
fierw-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
afierw-enoffierw-enverfierw-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles