E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

matfillen mitfhlen (D)compatir (F)
Stammformen matfillenfillt matmatgefillt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (mat-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echfille mat
dufills mat
hien/si,hatt/etfillt mat
mirfille mat
dirfillt mat
sifille mat
Pass compos
echhumatgefillt
duhuesmatgefillt
hien/si,hatt/ethuetmatgefillt
mirhumatgefillt
dirhuttmatgefillt
sihumatgefillt
Plus-que-parfait
echhatmatgefillt
duhasmatgefillt
hien/si,hatt/ethatmatgefillt
mirhatematgefillt
dirhatmatgefillt
sihatematgefillt
Futur I
echwäert matfillen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert matgefillt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifmatfillen
dugéifsmatfillen
hien/si,hatt/etgéifmatfillen
mirgéifematfillen
dirgéiftmatfillen
sigéifematfillen
Conditionnel Pass compos
echhttmatgefillt
duhssmatgefillt
hien/si,hatt/ethttmatgefillt
mirhättematgefillt
dirhttmatgefillt
sihättematgefillt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierfill mat!
Plurielfillt mat!
matgefillt
matfillen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
fillennofillenufillen
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles