E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

fillen fhlen (D)prouver (F)
Stammformen fillenfilltgefillt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Wichtigt Verb (Grondwuertschaz) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echfillen
dufills
hien/si,hatt/etfillt
mirfillen
dirfillt
sifillen
Pass compos
echhugefillt
duhuesgefillt
hien/si,hatt/ethuetgefillt
mirhugefillt
dirhuttgefillt
sihugefillt
Plus-que-parfait
echhatgefillt
duhasgefillt
hien/si,hatt/ethatgefillt
mirhategefillt
dirhatgefillt
sihategefillt
Futur I
echwäert fillen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert gefillt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiffillen
dugéifsfillen
hien/si,hatt/etgéiffillen
mirgéifefillen
dirgéiftfillen
sigéifefillen
Conditionnel Pass compos
echhttgefillt
duhssgefillt
hien/si,hatt/ethttgefillt
mirhättegefillt
dirhttgefillt
sihättegefillt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierfill!
Plurielfillt!
gefillt
fillen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
matfillennofillenufillen
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles