E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

filtréieren filtern (D)filtrer (F)
Stammformen filtréierenfiltréiertfiltréiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echfiltréieren
dufiltréiers
hien/si,hatt/etfiltréiert
mirfiltréieren
dirfiltréiert
sifiltréieren
Passé composé
echhufiltréiert
duhuesfiltréiert
hien/si,hatt/ethuetfiltréiert
mirhufiltréiert
dirhuttfiltréiert
sihufiltréiert
Plus-que-parfait
echhatfiltréiert
duhasfiltréiert
hien/si,hatt/ethatfiltréiert
mirhatefiltréiert
dirhatfiltréiert
sihatefiltréiert
Futur I
echwäert filtréieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert filtréiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiffiltréieren
dugéifsfiltréieren
hien/si,hatt/etgéiffiltréieren
mirgéifefiltréieren
dirgéiftfiltréieren
sigéifefiltréieren
Conditionnel Passé composé
echhättfiltréiert
duhässfiltréiert
hien/si,hatt/ethättfiltréiert
mirhättefiltréiert
dirhättfiltréiert
sihättefiltréiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierfiltréier!
Plurielfiltréiert!
filtréiert
filtréieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles