E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

finaliséieren beenden (D)finaliser (F)
Stammformen finaliséierenfinaliséiertfinaliséiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echfinaliséieren
dufinaliséiers
hien/si,hatt/etfinaliséiert
mirfinaliséieren
dirfinaliséiert
sifinaliséieren
Passé composé
echhufinaliséiert
duhuesfinaliséiert
hien/si,hatt/ethuetfinaliséiert
mirhufinaliséiert
dirhuttfinaliséiert
sihufinaliséiert
Plus-que-parfait
echhatfinaliséiert
duhasfinaliséiert
hien/si,hatt/ethatfinaliséiert
mirhatefinaliséiert
dirhatfinaliséiert
sihatefinaliséiert
Futur I
echwäert finaliséieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert finaliséiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiffinaliséieren
dugéifsfinaliséieren
hien/si,hatt/etgéiffinaliséieren
mirgéifefinaliséieren
dirgéiftfinaliséieren
sigéifefinaliséieren
Conditionnel Passé composé
echhättfinaliséiert
duhässfinaliséiert
hien/si,hatt/ethättfinaliséiert
mirhättefinaliséiert
dirhättfinaliséiert
sihättefinaliséiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierfinaliséier!
Plurielfinaliséiert!
finaliséiert
finaliséieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles