E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

finalis-éier-en beenden (D)finaliser (F)
Stammformen finalis-éier-enfinalis-éier-tfinalis-éier-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echfinalis-éier-en
dufinalis-éier-s
hien/si,hatt/etfinalis-éier-t
mirfinalis-éier-en
dirfinalis-éier-t
sifinalis-éier-en
Passé composé
echhufinalis-éier-t
duhuesfinalis-éier-t
hien/si,hatt/ethuetfinalis-éier-t
mirhufinalis-éier-t
dirhuttfinalis-éier-t
sihufinalis-éier-t
Plus-que-parfait
echhatfinalis-éier-t
duhasfinalis-éier-t
hien/si,hatt/ethatfinalis-éier-t
mirhatefinalis-éier-t
dirhatfinalis-éier-t
sihatefinalis-éier-t
Futur I
echwäert finalis-éier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert finalis-éier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiffinalis-éier-en
dugéifsfinalis-éier-en
hien/si,hatt/etgéiffinalis-éier-en
mirgéifefinalis-éier-en
dirgéiftfinalis-éier-en
sigéifefinalis-éier-en
Conditionnel Passé composé
echhättfinalis-éier-t
duhässfinalis-éier-t
hien/si,hatt/ethättfinalis-éier-t
mirhättefinalis-éier-t
dirhättfinalis-éier-t
sihättefinalis-éier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierfinalis-éier!
Plurielfinalis-éier-t!
finalis-éier-t
finalis-éier-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles