E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

virfinanz-éier-en vorfinanzieren (D)financer (F)
Stammformen virfinanz-éier-enfinanz-éier-t virvirfinanz-éier-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (vir-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echfinanz-éier-e vir
dufinanz-éier-s vir
hien/si,hatt/etfinanz-éier-t vir
mirfinanz-éier-e vir
dirfinanz-éier-t vir
sifinanz-éier-e vir
Passé composé
echhuvirfinanz-éier-t
duhuesvirfinanz-éier-t
hien/si,hatt/ethuetvirfinanz-éier-t
mirhuvirfinanz-éier-t
dirhuttvirfinanz-éier-t
sihuvirfinanz-éier-t
Plus-que-parfait
echhatvirfinanz-éier-t
duhasvirfinanz-éier-t
hien/si,hatt/ethatvirfinanz-éier-t
mirhatevirfinanz-éier-t
dirhatvirfinanz-éier-t
sihatevirfinanz-éier-t
Futur I
echwäert virfinanz-éier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert virfinanz-éier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifvirfinanz-éier-en
dugéifsvirfinanz-éier-en
hien/si,hatt/etgéifvirfinanz-éier-en
mirgéifevirfinanz-éier-en
dirgéiftvirfinanz-éier-en
sigéifevirfinanz-éier-en
Conditionnel Passé composé
echhättvirfinanz-éier-t
duhässvirfinanz-éier-t
hien/si,hatt/ethättvirfinanz-éier-t
mirhättevirfinanz-éier-t
dirhättvirfinanz-éier-t
sihättevirfinanz-éier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierfinanz-éier vir!
Plurielfinanz-éier-t vir!
virfinanz-éier-t
virfinanz-éier-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
finanz-éier-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles