E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

finanzéieren finanzieren (D)financer (F)
Stammformen finanzéierenfinanzéiertfinanzéiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echfinanzéieren
dufinanzéiers
hien/si,hatt/etfinanzéiert
mirfinanzéieren
dirfinanzéiert
sifinanzéieren
Passé composé
echhufinanzéiert
duhuesfinanzéiert
hien/si,hatt/ethuetfinanzéiert
mirhufinanzéiert
dirhuttfinanzéiert
sihufinanzéiert
Plus-que-parfait
echhatfinanzéiert
duhasfinanzéiert
hien/si,hatt/ethatfinanzéiert
mirhatefinanzéiert
dirhatfinanzéiert
sihatefinanzéiert
Futur I
echwäert finanzéieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert finanzéiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiffinanzéieren
dugéifsfinanzéieren
hien/si,hatt/etgéiffinanzéieren
mirgéifefinanzéieren
dirgéiftfinanzéieren
sigéifefinanzéieren
Conditionnel Passé composé
echhättfinanzéiert
duhässfinanzéiert
hien/si,hatt/ethättfinanzéiert
mirhättefinanzéiert
dirhättfinanzéiert
sihättefinanzéiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierfinanzéier!
Plurielfinanzéiert!
finanzéiert
finanzéieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
virfinanzéieren
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles