E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

finanz-éier-en finanzieren (D)financer (F)
Stammformen finanz-éier-enfinanz-éier-tfinanz-éier-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echfinanz-éier-en
dufinanz-éier-s
hien/si,hatt/etfinanz-éier-t
mirfinanz-éier-en
dirfinanz-éier-t
sifinanz-éier-en
Passé composé
echhufinanz-éier-t
duhuesfinanz-éier-t
hien/si,hatt/ethuetfinanz-éier-t
mirhufinanz-éier-t
dirhuttfinanz-éier-t
sihufinanz-éier-t
Plus-que-parfait
echhatfinanz-éier-t
duhasfinanz-éier-t
hien/si,hatt/ethatfinanz-éier-t
mirhatefinanz-éier-t
dirhatfinanz-éier-t
sihatefinanz-éier-t
Futur I
echwäert finanz-éier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert finanz-éier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiffinanz-éier-en
dugéifsfinanz-éier-en
hien/si,hatt/etgéiffinanz-éier-en
mirgéifefinanz-éier-en
dirgéiftfinanz-éier-en
sigéifefinanz-éier-en
Conditionnel Passé composé
echhättfinanz-éier-t
duhässfinanz-éier-t
hien/si,hatt/ethättfinanz-éier-t
mirhättefinanz-éier-t
dirhättfinanz-éier-t
sihättefinanz-éier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierfinanz-éier!
Plurielfinanz-éier-t!
finanz-éier-t
finanz-éier-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
virfinanz-éier-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles