E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

fipen
Stammformen fipenfiiptgefiipt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Vokalverdoppelung • raart Verb D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echfipen
dufiips
hien/si,hatt/etfiipt
mirfipen
dirfiipt
sifipen
Pass compos
echhugefiipt
duhuesgefiipt
hien/si,hatt/ethuetgefiipt
mirhugefiipt
dirhuttgefiipt
sihugefiipt
Plus-que-parfait
echhatgefiipt
duhasgefiipt
hien/si,hatt/ethatgefiipt
mirhategefiipt
dirhatgefiipt
sihategefiipt
Futur I
echwäert fipen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert gefiipt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiffipen
dugéifsfipen
hien/si,hatt/etgéiffipen
mirgéifefipen
dirgéiftfipen
sigéifefipen
Conditionnel Pass compos
echhttgefiipt
duhssgefiipt
hien/si,hatt/ethttgefiipt
mirhättegefiipt
dirhttgefiipt
sihättegefiipt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierfip!
Plurielfiipt!
gefiipt
fipen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
bersetzung?
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles