E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

fiselen nieseln (D)bruiner (F)
Stammformen fiselenfiseltgefiselt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
ech
du
etfiselt
mir
dir
si
Pass compos
ech  
du  
ethuetgefiselt
mir  
dir  
si  
Plus-que-parfait
ech  
du  
ethatgefiselt
mir  
dir  
si  
Futur I
echwäert fiselen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert gefiselt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiffiselen
dugéifsfiselen
hien/si,hatt/etgéiffiselen
mirgéifefiselen
dirgéiftfiselen
sigéifefiselen
Conditionnel Pass compos
ech  
du  
ethttgefiselt
mir  
dir  
si  
Imperativ Partizip Infinitiv
gefiselt
fiselen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles