E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

fisel-en nieseln (D)bruiner (F)
Stammformen fisel-enfisel-tge-fisel-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
ech
du
etfisel-t
mir
dir
si
Pass compos
ech  
du  
ethuetge-fisel-t
mir  
dir  
si  
Plus-que-parfait
ech  
du  
ethatge-fisel-t
mir  
dir  
si  
Futur I
echwäert fisel-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert ge-fisel-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiffisel-en
dugéifsfisel-en
hien/si,hatt/etgéiffisel-en
mirgéifefisel-en
dirgéiftfisel-en
sigéifefisel-en
Conditionnel Pass compos
ech  
du  
ethttge-fisel-t
mir  
dir  
si  
Imperativ Partizip Infinitiv
ge-fisel-t
fisel-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles