E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

fitschen
Stammformen fitschenfitschtgefitscht
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • raart Verb D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echfitschen
dufitschs
hien/si,hatt/etfitscht
mirfitschen
dirfitscht
sifitschen
Pass compos
echhugefitscht
duhuesgefitscht
hien/si,hatt/ethuetgefitscht
mirhugefitscht
dirhuttgefitscht
sihugefitscht
Plus-que-parfait
echhatgefitscht
duhasgefitscht
hien/si,hatt/ethatgefitscht
mirhategefitscht
dirhatgefitscht
sihategefitscht
Futur I
echwäert fitschen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert gefitscht hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiffitschen
dugéifsfitschen
hien/si,hatt/etgéiffitschen
mirgéifefitschen
dirgéiftfitschen
sigéifefitschen
Conditionnel Pass compos
echhttgefitscht
duhssgefitscht
hien/si,hatt/ethttgefitscht
mirhättegefitscht
dirhttgefitscht
sihättegefitscht
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierfitsch!
Plurielfitscht!
gefitscht
fitschen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles