E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

fitsch-en
Stammformen fitsch-enfitsch-tge-fitsch-t
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • raart Verb D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echfitsch-en
dufitsch-s
hien/si,hatt/etfitsch-t
mirfitsch-en
dirfitsch-t
sifitsch-en
Pass compos
echhuge-fitsch-t
duhuesge-fitsch-t
hien/si,hatt/ethuetge-fitsch-t
mirhuge-fitsch-t
dirhuttge-fitsch-t
sihuge-fitsch-t
Plus-que-parfait
echhatge-fitsch-t
duhasge-fitsch-t
hien/si,hatt/ethatge-fitsch-t
mirhatege-fitsch-t
dirhatge-fitsch-t
sihatege-fitsch-t
Futur I
echwäert fitsch-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert ge-fitsch-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiffitsch-en
dugéifsfitsch-en
hien/si,hatt/etgéiffitsch-en
mirgéifefitsch-en
dirgéiftfitsch-en
sigéifefitsch-en
Conditionnel Pass compos
echhttge-fitsch-t
duhssge-fitsch-t
hien/si,hatt/ethttge-fitsch-t
mirhättege-fitsch-t
dirhttge-fitsch-t
sihättege-fitsch-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierfitsch!
Plurielfitsch-t!
ge-fitsch-t
fitsch-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles